Adaylar

Kariyer Yönetimi

Kariyer Yönetimi

Kariyer yönetimi, günümüz firmalarının oldukça sık tercih ettiği bir yöntemdir. Kariyer yönetimi, çalışanlarının sahip olduğu bilgi, yetenek ve deneyimleri ile çalıştığı işletmede yükselmesinin sağlanması için yapılan planlamadır. Bu süreç doğru bir şekilde uygulandığında hem bireye hem de işletmeye büyük katkılar sağlar.

Kariyer yönetiminin işletmeler içinde nasıl yürütüldüğüne değinmeden önce, bireylerin kendi başlarına nasıl kariyer yönetimi yapacağına değinelim.

Bireysel Açısından Kariyer Yönetimi; İş hayatına yeni atılacak olanlar veya uzun süredir bir işte çalışıp gelecek planlaması yapan, henüz okul hayatına devam etmekte olan bireylerin bile zorunlu olarak yapması gereken bir süreçtir. Bireyin iş hayatına ilişkin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için gelecekteki iş hayatını planlaması, organize etmesi ve harekete geçmesi gerekir. Bireyin kariyer yönetimi sürecinde dikkat etmesi gereken etkenler ise;

-Meslek seçimi

-Vizyon belirleme

-Kariyer hedefi belirleme

-İşe ve iş hayatına ilişkin öncelikleri belirleme

-Kendine uygun iş olanaklarını bulma

-İşe başlama süreci ve oryantasyon

-İşletmeye uyum sağlama

-Mesleki yenilikleri takip etme

-Kariyer yönetimi planlamasına uygun hareket etme

İşletmeler Açısından Kariyer Yönetimi; İşletmeler açısından kariyer yönetimi ise, bireylerin fikir ve düşüncelerinin öğrenilmesi ile başlar. Bireylerden ne yapmak istediklerini, amaçlarını, gelecekteki hedeflerinin belirtilmesini isterler ve bu hedefleri bireylerin bilgi, beceri, yetenek ve deneyimi doğrultusunda çalıştığı işletmede gerçekleştirmek amaçlanır. Kariyer Planının hayata geçmesi ile birlikte kişiler bundan sonra hangi statüde olacaklarını bildikleri için iş hayatındaki performansı hızla artar ve kendini işine ve kurumuna bağlar. Bu yüzden kariyer süreci hem bireye hem de işletmeye büyük kazançlar sağlar. İşletmelerde yürütülen kariyer yönetimi süreci sonrasında sağlananlar;

-Bireyin kişisel gelişiminde gelişme

-Personel memnuniyetinin artması

-Performans artışı

-Daha verimli ve kaliteli iş hizmeti

-İş güvenliği


Ekokariyer İnsan Kaynakları Danışmanlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti., Türkiye İş Kurumu’nun 09.06.2015 tarihli ve 536 numaralı izin belgesi ile Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet göstermekte olup, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu’nun 19. maddesi gereği iş arayanlardan hiçbir ücret talep edilmemektedir.
© 2017 Ekokariyer İnsan Kaynakları // All rights reserved.